Szybki rozwój techniki i wszechobecna automatyzacja przyniosły konieczność zastąpienia klasycznych metod sterowania metodami elektronicznymi przy użyciu mikroprocesorowych układów sterujących. Użycie do tego celu klasycznych komputerów często oznacza pewną marnotrawność związaną nie tylko z nadmiarową mocą obliczeniową, funkcjonalnością czy gabarytami ale przede wszystkim z nadmiernymi kosztami. Poszukiwanie prostszych a co za tym idzie tańszych rozwiązań zaowocowało mikroprocesorowymi modułami które z powodzeniem spełniają swoje często mocno wyspecjalizowane zadania. Za pierwszy systemy wbudowane uznaje się te stosowane przez NASA przy projekcie Apollo.
Embbeded system – systemy wbudowane to rodzaj specjalizowanego sprzętu mikroprocesorowego zaprogramowany do wykonywania ściśle określonych zadań. Decyzje podejmowane przez jednostkę centralną (mikrokontroler) najczęściej uzależnione są od układów peryferyjnych (np. wszelkich czujników, urządzeń pomiarowych itd.) do niej podłączonych. Niezawodność pracy takiego systemu w głównej mierze zależy od ilości realizowanych zadań, warunków w jakich pracuje (temperatura, wstrząsy, obciążenie układów) ale także odpowiednio zoptymalizowanego kodu programu.
Systemy wbudowane – gdzie to się stosuje..
Zasadniczo trudno dziś znaleźć dziedzinę życia gdzie takie systemy wbudowane nie były by stosowane. Bardzo duża żywotność takich układów, możliwość komunikacji z nimi poprzez różnego rodzaju wyświetlacze, wysoka niezawodność oraz umiarkowana cena sprawiają że producenci wszelakiego sprzętu stosują go bardzo chętnie poczynając od automatyki przemysłowej, armii poprzez motoryzację, telefony komórkowe, sprzęt RTV i AGD, systemy alarmowe, sprzęt medyczny, modele RC czy nawet w zabawkach a także wiele, wiele innych których nie sposób wymienić. W celu zapoznania się z realizowanymi przez nas projektami zapraszamy do zakładki PORTFOLIO.